Izolacja domu pianką PUR – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?
Izolacja domu pianką PUR – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?
Odpowiednie ocieplenie domu jest bardzo istotne. Jego parametry regulują Warunki Techniczne, co powinno stanowić dla inwestorów punkt odniesienia w kwestii wyboru rodzaju izolacji. Metod ocieplenia budynków dostępnych jest bardzo wiele. W celu wykonania izolacji budynku można zastosować m.in. styropian, wełnę mineralną, wełnę szklaną, piankę PUR. Dziś przyjrzymy się dokładniej metodzie izolacji pianką PUR i odpowiemy na pytanie, dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj ocieplenia, a także, w jakich obiektach można go zastosować.
Dlaczego dobra izolacja budynku jest ważna?
Komfort termiczny w budynku ma kluczowy wpływ na wygodę osób w nim przebywających. Żeby utrzymać komfort termiczny w danym budynku w umiarkowanej strefie klimatycznej, w jakiej się znajdujemy, trzeba zadbać o wysokiej jakości izolację – w przeciwnym razie, osiągnięcie tego celu może nie być takie łatwe. Zmieniające się temperatury, głośne otoczenie czy kapilarne podciąganie wody z gruntu, to wyzwania, przed którymi powinna ochronić budynek izolacja przez cały rok. Często stosowane zamiennie określenie „ocieplenie budynku”, może błędnie sugerować, że izolacja wpływa na komfort termiczny w budynku tylko w okresie grzewczym. Tymczasem dobrze wykonana izolacja, przy użyciu odpowiednich materiałów nie tylko pozwoli obniżyć koszty ogrzewania, minimalizując ucieczkę ciepła z obiektu i liczbę mostków termicznych, ale również chroniąc wnętrze budynku przed przedostaniem się do niego ciepła. Oznacza to także zmniejszenie kosztów wynikających z użytkowania ogrzewania i klimatyzacji, co przekłada się też na zmniejszenie niskiej emisji i ochronę środowiska. Dobra izolacja termiczna budynku jest inwestycją długoterminową, o czym należy pamiętać, decydując się na tę inwestycję.
Czym jest pianka PUR stosowana do izolacji budynku?
Materiałem stosowanym w nowoczesnych metodach izolacji budynków jest pianka PUR. Składa się ona z izocyjanianu i poliolu, które uzyskiwane są z surowej ropy naftowej oraz niezbędnych składników pomocniczych umożliwiających uzyskanie odpowiednich właściwości pianki poliuretanowej. Piankę PUR uzyskuje się dzięki zmieszaniu tych składników i aplikacji na daną powierzchnię, za pomocą specjalistycznego urządzenia. Pianka PUR powiększa swoją objętość w czasie aplikacji i szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń.
Pianka PUR odznacza się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Współczynnik ciepła (parametr, którym należy kierować się przy wyborze materiału izolacyjnego, im niższa jego wartość, tym lepsza izolacja) w przypadku pianki PUR wynosi około 0,026 W/mK, rzy grubości pianki zamknięto komórkowej 3-10 cm. Grubość pianki otwarto-komórkowej wynosi zwykle 15-30 cm i w jej przypadku możemy mówić o wysokości parametru lambda na poziomie ok. 0,038 W/mK. Dzięki tym parametrom możliwe jest dobre zaizolowanie budynku i zminimalizowanie wpływu temperatury zewnętrznej i czynników atmosferycznych na temperaturę wewnątrz obiektu.
Dlaczego warto wykonać izolację pianką PUR?
Izolację pianą PUR można wykonać zarówno w nowych inwestycjach, jak i budynkach termomodernizowanych. Dzięki dużej elastyczności pianki PUR jest ona odporna na rozciąganie i ściskanie. Do tego izolacja pianką PUR wykonywana jest bez żadnych połączeń, które mogą być miejscem awarii czy tworzenia się mostków termicznych i ucieczki ciepła. Warto zauważyć, że izolacja z pianki PUR odznacza się doskonałą przyczepnością. Może być stosowana na takie materiały jak: papa, beton, blacha i inne pokrycia dachowe. Mimo upływu czasu pianka PUR nie opada, nie zbija się, wciąż zachowując swoje właściwości. Specyfika pianki PUR sprawia, że doskonale wypełnia wszystkie przestrzenie, tworząc szczelną izolację, chroniącą przed zmiennymi temperaturami na zewnątrz.
Izolacja pianą PUR to korzystne rozwiązanie w przypadku starych domów, w których przeprowadzana jest termomodernizacja. Żeby wykonać izolację pianką PUR, nie jest konieczne usuwanie starego pokrycia dachowego – taka metoda izolacji może być przeprowadzona nawet w budynkach z dachami z eternitu oraz papy. W kontekście izolacji pianą PUR starszych budynków istotną zaletą będzie także niska waga tego materiału. Centymetrowa warstwa piany PUR o powierzchni 1 m2 waży około 1 kg. Dzięki temu ta metoda izolacji może być także stosowana w starszych budynkach o ograniczonej nośności.
Izolacja budynku kojarzy się często z długotrwałą i skomplikowaną realizacją. W przypadku izolacji z pianki PUR jest inaczej. Pianka PUR nakładana jest metodą natryskową, co znacznie zmniejsza czas wykonania izolacji.
Zastosowanie izolacji z piany PUR to nowoczesne rozwiązanie, które znajdzie swoje zastosowanie zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Szczelna warstwa pianki PUR skutecznie chroni budynek przed ucieczką ciepła z wewnątrz i przedostania się upałów do wnętrz domu. To inwestycja na długie lata, która realnie zwiększy komfort termiczny w domu.